Kocioł dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny z zasobnikiem?

Wybierając system grzewczy zapewniający ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową, bierzemy pod uwagę kocioł dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny. Oba te typy urządzeń są przeznaczone do innych wnętrz. Który z nich wybrać do swojego domu? O tym piszemy w tym artykule.

Kiedy zastosować piec jednofunkcyjny?

Jeśli szukasz kotła, który dostarczy grzejnikom odpowiedniego ciepła potrzebnego do przebywania w domu, to zdecydowanie sprawdzi się kocioł jednofunkcyjny. Jego zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej temperatury do systemu ogrzewania centralnego. Na rynku można także spotkać kotły jednofunkcyjne z podgrzewaczem, który dodatkowo dostarcza ciepłą wodę użytkową do kąpieli. Powstaje zatem pytanie: kupić kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem czy bez? Kocioł jednofunkcyjny bez zasobnika odpowiada za zapewnienia ciepła z centralnym systemie grzewczym. Jego funkcje można jednak rozszerzyć, dokupując dodatkowy zasobnik do ciepłej wody użytkowej. Zasobnik pozwala na zgromadzenie ciepłej wody, która pozwala na codzienną kąpiel i więcej. Dzięki cyrkulacji cały czas domownicy mają ciepłą wodę po odkręceniu kranu.

Kiedy zastosować piec dwufunkcyjny?

Piec dwufunkcyjny natomiast pełni od razu już dwie funkcje. W rezultacie spełnia zarówno potrzeby centralnego ogrzewania, jak i podgrzewa wodę użytkową. Urządzenie zatem działa jak wskazuje na dwa sposoby. Ciepła woda użytkowa jest zapewniana przez drugi wymiennik płytowy, a sama woda jest podgrzewana w sposób przepływowy. Oznacza to, że trzeba trochę odczekać, zanim z kranu wyleci gorąca woda. Urządzenie tego typu jest rekomendowane dla małych mieszkań, gdzie jest dość ograniczone miejsce w łazienkach i nie ma możliwości stworzenia osobnej kotłowni. Piec dwufunkcyjny wszystkie swoje podzespoły ma w jednej obudowie. Wspomniany wcześniej wymiennik płytowy to specjalna część kotła dwufunkcyjnego. Piec dwufunkcyjny generuje nie tylko mniejsze koszty zakupu, lecz także mniejsze koszty eksploatacyjne. Dlaczego? Ponieważ nie posiada osobnego zbiornika, w którym jest przygotowana ciepła woda użytkowa.