Chcesz zamontować kocioł grzewczy? Wybór może być trudny, ponieważ na rynku istnieje wiele klasyfikacji kotłów co. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Kotły tradycyjne – klasyfikacja
Kotły tradycyjne można dzielić za pomocą różnych klasyfikacji. Urządzenia można dzielić, biorąc pod uwagę zależność od nośnika ciepła, rodzaj spalanego paliwa, sposób spalania, temperaturę wody ogrzewanej w kotle, wartość ciśnienia wytworzonej pary, mocy cieplnej oraz ciśnienie nośnika ciepła.
Oprócz powyższego kotły co można podzielić na kotły na paliwa stałe, na paliwa ciekłe, kotły gazowe oraz kotły elektryczne. Kotły na paliwa stały to inaczej kotły tradycyjne. Możemy je podzielić na kotły miałowe, na eko-groszek oraz na kotły, które są opalane drewnem.
Kotły na paliwa gazowe natomiast można dzielić na kondensacyjne oraz niskotemperaturowe. Zwłaszcza pierwszy typ jest coraz bardziej popularny z uwagi na ponadprzeciętną efektywność oraz wykorzystywanie dwóch rodzajów energii – z gazu oraz pary wodnej. Kotły można również podzielić ze względu na przeznaczenie. Biorąc pod uwagę takie kryterium, możemy wyróżnić piece jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. W budownictwie jednorodzinnym zazwyczaj stosuje się urządzenia grzewcze o mocy do 25 kW. Wymagania kotłów są co roku zwiększane między innymi przez warunki techniczne utworzone w 2021 roku oraz rozporządzenia wystosowane przez Unię Europejską.
Kotły tradycyjne i nowoczesne w budownictwie jednorodzinnym
W Polsce kotły centralnego ogrzewania, które stosowane są w dużych domach jednorodzinnych to kotły na paliwa stałe. Wynika to między innymi z faktu, że gospodarstwa domowe nie mają odpowiedniego przyłącza do gazu. Ewentualnie właściciele musieliby wybudować osobny zbiornik na ciekły gaz, lecz jest to bardzo kosztowne, a ceny gazu ziemnego cały czas idą do góry. Przy wyborze kotła należy wziąć pod uwagę możliwość składowania danego paliwa stałego (węgla, drewna czy ekogroszku) oraz zapotrzebowanie grzewcze i na ciepłą wodę użytkową.