Uszczelniona stolarka okienna, odpowiednia izolacja dachu czy ocieplona elewacja to tylko kilka sposobów pozwalających zatrzymać straty ciepła w domu lub mieszkaniu. Istnieje jednak prostsze rozwiązanie, które umożliwia efektywniejsze wykorzystanie pracę źródła ciepła.
Jak działa pokojowy regulator temperatury?
Pokojowy regulator temperatury steruje pracą kotła na podstawie tego, jaka temperatura jest w pomieszczeniu, w którym dany regulator jest zamontowany. Taka forma sterowania kotłem gwarantuje właściwy przebieg procesu spalania i tym samym wytwarzanie ciepła jest bardziej zbilansowana. Pokojowy regulator temperatury informuje o potrzebie dostarczenia ciepła, kiedy jest to faktycznie potrzebne. Tym samym, domownicy mogą liczyć na zawsze pożądaną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Taka możliwość regulacji temperatury w dzień i w nocy powoduje mniejsze zużycie prądu oraz energii cieplnej. Funkcje regulatora mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Kiedy temperatura w pokoju spadnie poniżej określonej przez użytkownika, wtedy urządzenie mobilizuje urządzenie grzewcze do pracy. Taka regulacja wpływa realnie na zmiany, a zadane działania przez pokojowy regulator zmienia temperaturę w pomieszczeniu.
Gdzie zamontować pokojowy regulator temperatury?
Pokojowy regulator temperatury trzeba zamontować z pewnością w reprezentatywnym pokoju, które odzwierciedla temperaturę w całym domu. Kolejno temperatura będzie ustawiana we wszystkich pomieszczeniach pod kątem panującej temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Bardzo często urządzenie tego typu jest montowane w pokoju dziennym, jednak taka lokalizacja nie zawsze pasuje. Przede wszystkim regulator nie powinien występować blisko urządzenia grzewczego, ponieważ całe działanie instalacji z pewnością będzie zaburzone. Pokojowy regulator temperatury powinien być daleko położony od grzejników oraz kominka, które by zakrzywiały rzeczywisty odbiór temperatury.