W wiekowej kamienicy, domu jednorodzinnym czy rekreacyjnej altance – w takich miejscach przydaje się podgrzewacz cwu. Wybór urządzenia determinuje nasz komfort. Aby prawidłowo dobrać podgrzewacz cwu do naszych potrzeb, trzeba znać ich podstawowe cechy.
Podgrzewacz pojemnościowy
Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie głównie bazuje na pojemności zbiornika znajdującego się w urządzeniu. To właśnie w tym pojemniku jest podgrzewana woda i magazynowana. Ilość takich podgrzewaczy występująca w budynku powinna być uzależniona od liczby osób korzystających z ciepłej wody – im więcej podgrzewaczy, tym więcej ciepłej wody użytkowej mamy do dyspozycji. Podgrzewacze cwu tego typu mają wiele zalet. Przede wszystkim współpracują z większymi zbiornikami, które przyjmują formę bojlera z termostatem. Ten ostatni element umożliwia nastawienie wody do określonej temperatury. Co więcej, takie podgrzewacze cwu są wyposażone w specjalne warstwy izolacyjne, aby ciepła woda nie wystygała przez wiele godzin. Gdy spadnie temperatura termostat, ponownie się uruchamia. Co więcej, podgrzewacz pojemnościowy może zostać zamontowany w wielu miejscach, dlatego sprawdza się w zarówno małych mieszkaniach, jak i dużych domach.
Zainstalowanie podgrzewacza cwu typu pojemnościowego w niewielkim mieszkaniu nie zawsze jest możliwe. Większość dostępnych modeli zajmuje trochę miejsca, dlatego taki zakup należy dobrze przemyśleć. Podgrzewacze cwu tego typu są również droższe od urządzeń podgrzewających wodę w sposób przepływowy. Większe koszty obejmują sferę instalacyjną oraz eksploatacyjną, jednak korzystając z takich urządzeń, zapewniamy sobie niezwykły komfort.
Przepływowe podgrzewacze cwu
Przepływowe podgrzewacze ogrzewają wodę na bieżąco, jednak trzeba pamiętać, że za ciepłą wodą z kranu trzeba nieco poczekać. Działanie podgrzewacza tego typu rozpoczyna się w momencie, gdy woda przelatuje przez urządzenie. Zakręcenie kranu wyłącza podgrzewacz. Takie rozwiązanie przynosi oszczędności, ponieważ podgrzewanie następuje, gdy naprawdę tego chcemy.